Príprava 2022: Fantastické východniarske derby uchmatli Košice

Na ľad Spiš arény vykorčuľovali košickí hokejisti. Oceliari prehrávali 0:1, ale ešte do prvej prestávky dvakrát skórovali. Viac gólov v stretnutí nepadlo. Osemnásobný slovenský šampión zaznamenal druhé víťazstvo v prípravných stretnutiach.

HK GROTTO Spišská Nová Ves – HC Košice 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Góly: 5. Ščurko (Giľák) – 9. Tybor (Olsson), 17. Rogoň (Šedivý), Rozhodovali: Kocúr, Orolín – Wolf, Ordzovenský, Vylúčení: 2:7, navyše Milý (Košice) 5+DKZ za vrazenie na mantinel, M. Slovák (Košice) 10 minút za nešportové správanie, Presilovky: 0:1, Oslabenia: 0:0.

Spišská Nová Ves: J. Hudáček – Malina, Žiak, Romaňák, Ališauskas, Česánek, Ordzovenský (C), Grec – Vandas (A), Verbeek, B. Rapáč (C) – Nellis, Kerbashian, Štrauch – Ščurko, Tkáč, Giľák – I. Novák.

Tréner: Vlastimil Wojnar.

Košice: Riečický – Southorn, Šedivý, Olsson, Ferenc (A), Deyl (A), Novota, A. Bartoš – Watling, Campbell, Leskinen – Jääskäläinen, M. Slovák, Tybor – Bartánus (C), Linet, Lamper – Rogoň, Havrila, Milý.

Tréner: Dan Ceman.

Proti Košiciam nastúpili Rysy posilnené o letné prírastky i opory z vlaňajška. Aktéri to rozbalili vo veľkom tempe a nasadení, ktoré nechýbali celých šesťdesiat minút. Prvá šanca sa naskytla Giľákovi už po stodvadsiatich sekundách hry. Riečického strelou neprekonal. V 5. minúte sa menil výsledok. Ščurkovu strelu tečoval jeden z Košičanov – 1:0. Neskôr na trestnú lavicu putoval Verbeek, keď dostal štvorminútový trest za hru s vysokou hokejkou. Za hostí sa presadil Radoslav Tybor – 1:1. V 10. minúte mohol nakloniť misky váh na domácu stranu Štrauch, avšak mýlil sa zo samostatného úniku. V 17. minúte hosťom vyšla akcia, po ktorej strieľanú prihrávku upratal za chrbát Júliusa Hudáčka Patrik Rogoň – 1:2.

Ten istý hráč mal príležitosť skórovať aj po návrate z kabín. Spišiaci na neho zabudli medzi kruhmi, no našťastie pre nich mal zlú mušku. Domáci urobili ešte jedno zaváhanie, ale ani v tomto prípade sa košický protivník netešil, keďže šancu zahodil strelec vyrovnávajúceho presného zásahu Tybor. V 28. minúte obranca Romaňák tvrdo a čisto telom odstavil protihráča. Zblízka to sledoval hosťujúci útočník Havrila, ktorý okamžite po ňom vyštartoval. Obaja si vymenili niekoľko úderov pri dvierkach trestnej lavice a odišli sa schladiť na dve minúty. Od tej doby vznikalo množstvo tvrdých aj hraničných zákrokov. V 32. minúte vyzýval Nellis na pästný súboj Novotu, ktorý to neakceptoval. Následne sa dvakrát dostali do konfliktu Kerbashian s Jakubom Ferencom. Pol minúty pred koncom prostrednej tretiny nevyrovnal Michael Vandas. Prečíslenie zakončil tesne vedľa pravej žŕdky brankára Riečického.

Výborný zápas nestratil na kvalite ani v tretej časti hry. V 44. minúte mali domáci šťastie. Rogoň nepridal druhý presný zásah. Radosť mu zmarila konštrukcia Hudáčkovej brány. O dve minúty roztlieskal tribúny parádnou individuálnou akciou Hayden Verbeek. Cez Oceliarov prešiel ako nôž maslom a ešte dokázal vyšperkovať finálny puk pre Giľáka, ktorý to nedotiahol do gólovej bodky. Pár sekúnd po tomto momente vrazil na mantinel Milý Česánka a rozpútala sa hromadná šarvátka. Košický hokejista bol vylúčený do konca stretnutia. Spišská Nová Ves stále búšila do súpera, ale mala problém s premieňaním šancí. V 59. minúte bránku opustil Július Hudáček a Rysy to ešte skúšali so šesticou korčuliarov vpredu. Dvadsaťjeden sekúnd pred záverečnou sirénou inkasoval Marek Slovák trest 2+10 a aj on nasledoval Milého. Hostitelia z toho vyťažili jednu dobrú strelu Ališauskasa, ale Riečický sa nedal prekonať.

Spišskonovoveskí hokejisti odohrajú v poradí štvrtý prípravný duel v piatok 19. augusta o 18:00 v rámci odvety na ľade Prešova.