Príprava 2022: Liptovský Mikuláš zdolaný po nájazdoch

Predposledný prípravný zápas hokejisti Spišskej Novej Vsi zvládli. Liptovskému Mikulášu sa revanšovali za porážku 1:6 spred troch týždňov.

HK GROTTO Spišská Nová Ves – MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:2sn (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0)

Góly: 13. Majdan (Podlipnik, Giľák), 50. Salituro (Podlipnik), rozhod. nájazd Štrauch – 35. Vähatalo (Kuru, Mesikämmen), 47. Walega (Kriška, Ventelä), Rozhodovali: Tornay, Kocúr – Ordzovenský, Wolf, Vylúčení: 2:7, navyše Handlovský (L. Mikuláš) 2+2 za hru so zdvihnutou hokejkou, Presilovky: 2:1, Oslabenia: 0:0, 723 divákov.

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Podlipnik, Ulander, Ališauskas, Romaňák, Ordzovenský, Česánek, Malina – Verbeek, Kerbashian, Tkáč – Štrauch, Nellis, Rapáč – Majdan, Salituro, Giľák – I. Novák, Vartovník, Hamráček.

Tréner: Vlastimil Wojnar.

L. Mikuláš: Valent – Ventelä, Mesikämmen, Dyakov, Pavúk, Bakala, Kapičák, S. Droppa – Karsums, Vähatalo, Kuru – Uhrík, Šmída, Kriška – Handlovský, Walega, Michalík – Galbavý, Kalousek, Braun – Haluška.

Tréner: Ján Šimko.

V bránke sa prvý raz pred fanúšikmi ukázal Marcel Melicherčík. Po jeho úvodných zásahoch nasledovali akcie, pri ktorých tlieskalo hľadisko. V 13. minúte kombinačná akcia v presilovke bola úspešná. Puk za Valentov chrbát dostal Juraj Majdan – 1:0. Rysy hneď na to ubránili hosťujúci protiútok. Z vlastnej modrej čiary poslal do úniku Hamráček Ivana Nováka, ktorý razantným švihom trafil ľavú spojnicu. Ďalšie zvonenie na bránku Liptákov nastalo o niekoľko sekúnd. Dnu sa nedostal strelecký pokus Podlipnika. Melicherčík následne ukoristil výbornú strelu Mesikämmena. Záver prvej tretiny bol gólový, ale nenadobudol platnosť. Arbitri rozhodli, že došlo k postaveniu útočiaceho hráča v bránkovisku. Posledné sekundy dejstva sa na druhý gól nepodarilo zúročiť ani Giľákovi či Tkáčovi.

V druhej tretine obaja aktéri pracovali naplno. V 30. minúte vzájomnú potýčku Rapáča s Pavúkom rozhodcovia premenili na dvojminútové tresty. V priebehu ich pobytu na trestnej lavici mohol navýšiť skóre Kerbashian. Výborne si zakrýval puk, no Mesikämmen s ním dokázal sekundovať a napokon mu zmaril koncovku na Michala Valenta. Marcel Melicherčík potvrdil svoje kvality, keď chytil nepríjemný teč zblízka po nastrelení Droppu. Také šťastie však už nemal v 35. minúte. Aktivitou sa pred jeho bránkou prezentoval fínsky útočník Vähatalo a začínalo sa odznovu – 1:1. Po góle si nedal pozor Handlovský na vysokú hokejku v strednom pásme a spôsobil krvavý šrám na tvári Štraucha, za čo dostal dvojitý menší trest. Spišská Nová Ves od tohto momentu ešte viac pridala do plynu a Salituro s Hamráčkom neboli ďaleko od posunutia svojho tímu druhýkrát do vedenia. Druhý menovaný stihol poslať puk len do bočnej siete. Koncom prostrednej časti neprehovoril peknou strelou kapitán Branislav Rapáč. Valent sa vyznamenal.

Tretiu dvadsaťminútovku odštartoval ofenzívnou snahou hosťujúci Martin Kriška. Z úrovne ľavého kruhu ale nenamieril presne. Dve dobré možnosti mal Giľák. V 42. minúte sa parádne pretlačil pred Valenta, ktorého si potiahol do ľavého bekhendu, no vo finále mu to poslal do betónu. O tri minúty to bol znova súboj tejto dvojice a s rovnakým výsledkom. Liptovský Mikuláš prvýkrát vyhrával v 47. minúte. Poliak Walega pokľakol a aj so šťastím to prešlo za Melicherčíka – 1:2. Spišiakom vyšla početná výhoda pri vylúčení Pavúka. Salituro prekorčuľoval útočné pásmo a nachystal si zakončenie zápästím. Valent toho veľa nevidel a kanadský útočník pekne trafil pod hornú žŕdku – 2:2. Andreas Štrauch potom nenašiel recept na Valenta. Na druhej strane sa chcel domácim divákom pripomenúť Kuru, no jeho spolupráca s krajanom Vähatalom neznamenala tretí gól Liptákov, keďže minul puk. Po šesťdesiatich minútach sme víťaza nespoznali. Išlo sa do nájazdovej lotérie.

Nájazdový vabank rozbehol Kale Kerbashian, ale Valenta neprekonal. Za hostí začínal skúsený lotyšský hokejista Karsums a pohodlne rozvlnil sieť. Nellis vyrovnal po prestrelení betónov hosťujúceho gólmana. Skórovať chcel aj Hannu Kuru, ale Melicherčík bol proti. Valent nezabránil Štrauchovi vsietiť gól, ktorý si ho položil na ľad a poslal to hore. Keďže Lukáš Handlovský zlyhal, Liptáci odišli zo Spiša s prehrou 2:3 po nájazdoch.

Prípravné obdobie mali naše Rysy ukončiť v piatok 9. septembra v Poprade, no po dohode klubov pod Tatry nevycestujeme. Náhradou ale bude domáci duel proti HC Košice, s ktorým sme prehrali v polovici augusta 1:2. Záverečné stretnutie v príprave začína o 17:30.