Jedným z posledných hráčov, ktorý sa pridal k družine hlavného trénera Miroslava Mosnára, je Kanaďan Jérémy Beaudry. Dvadsaťsedemročný obranca strávil prevažnú časť svojej doterajšej profesionálnej kariéry v nižších zámorských súťažiach. Pozíciu legionára si prvýkrát vyskúšal až v minulej sezóne, keď ho hokejové cesty postupne zaviedli do najvyššej francúzskej, dánskej a britskej hokejovej ligy. V ročníku 2021/2022  sa jeho štvrtým pôsobiskom na starom kontinente stala Spišská Nová Ves.

 

„Som nadšený, že som sem prišiel. Po mojom príchode sa o mňa Richard postaral perfektne, organizácia je fakt super,“ začína slovami chvály svoje rozprávanie Jérémy Beaudry. Do metropoly Spiša pricestoval z kolísky hokeja, z rodnej Kanady. „Všetko bolo v poriadku, až na to, že to bol veľmi dlhý let. Trvalo mi 24 hodín, kým som sa sem dostal viacerými letmi. Letel som z Kanady, konkrétne z Montrealu, do Budapešti, kde ma vyzdvihli ľudia z klubu a odviezli ma do Spišskej.“ Aj napriek dlhému letu a výraznému časovému posunu, na ktorý si musel zvyknúť,  po príchode do novej dočasnej domoviny nezaháľal. O svojom aktuálnom pôsobisku získaval informácie priamo od prvého muža novoveského hokeja, generálneho manažéra Richarda Rapáča. „Hneď po mojom príchode som bol na raňajkách s Richardom, ktorý mi porozprával dosť veľa o posledných troch rokoch v klube, o tom, čo všetko sa zmenilo v organizácii. Zabralo to veľa času, veľa práce a výsledkom je, že Spišská vyhrala prvú ligu a postúpila do najvyššej súťaže. Viem, že to pre ľudí v klube a fanúšikov v meste veľa znamená. Viem, že som prišiel do organizácie, ktorá má množstvo skvelých plánov do blížiacej sa sezóny. Som nadšený, že môžem byť súčasťou toho celého,“ nešetril slovami chvály Beaudry, ktorý priznal, že nejaké referencie stihol nazberať ešte pred svojim príchodom do krajiny v srdci Európy. Najvyššia slovenská súťaž pre neho teda nie je úplnou neznámou. „Mám pár kamarátov, ktorí hrali na Slovensku v posledných rokoch. Všetci mi dali na ligu pozitívne odporúčania. Je to veľmi dobrá súťaž, čo sa týka rýchlosti, korčuľovania, hrá sa tu dobrý hokej. Teším sa, že tu budem hrať a mám šancu posunúť sa vpred v mojej kariére. Myslím, že na Slovensku je hokej veľmi obľúbený šport, takže som veľmi nadšený, že môžem stráviť ročník práve na Slovensku.“

Pri pohľade do hokejového životopisu dvadsaťsedemročného obrancu je hneď jasné, že drvivú väčšinu doterajšej kariéry strávil vo svojej domovine, v zámorí. Zlom nastal až v minulom ročníku, keď si postupne obliekol dres francúzskeho Amiens, dánskeho Rødovre Mighty Bulls a nakoniec aj britského Sheffield Steelers. V rozmedzí ôsmich mesiacov si tak vyskúšal pôsobenie v troch rôznych ligách naprieč Európou. „Na začiatku minulej sezóny bolo pre mňa náročné nájsť skvelé miesto v nejakom mužstve, takže som celé leto čakal, až som nakoniec v októbri našiel klub vo Francúzsku. Môj plán bol presunúť sa neskôr do kvalitnejšej ligy. V januári sa to aj stalo, dostal som šancu, a tak som sa presunul do Dánska. Odohral som tam zvyšok sezóny a play-off. Potom, keď sme vo vyraďovacej časti vypadli, zavolal mi tím z Anglicka z EIHL Series. Ich ponuku som prijal. Povedal som si, prečo nie, môžem vidieť novú krajinu, odohrať ďalšie zápasy naviac, získať viac hernej praxe a  skúseností a predĺžiť si sezónu ešte o jeden mesiac.“

V príprave sa vráti do známeho prostredia

Začiatok novej sezóny už pomaly klope na dvere. Ešte predtým však Spišiakov v rámci prípravy preverí viacero slovenských i zahraničných súperov. Prvý duel odohrali rysy na domácej pôde proti Krakovu, v susedom Poprade sa predstavia na Tatranskom pohári, koncom augusta budú reprezentovať náš klub i mesto na CCM-Cupe v Paríži. Jedným z tímov, s ktorým si pod Eiffelovkou zmerajú sily bude mužstvo Amiens. Práve v ňom strávil Jérémy začiatok minulého ročníka. „Bude to pre mňa špeciálne. Keď mi Richard napísal, že pôjdeme na turnaj do Paríža, potešil som sa, že mám opäť šancu zahrať si proti tímom, proti ktorým som hral aj v minulej sezóne. Taktiež sa teším, že si zahrám proti mojim bývalým spoluhráčom. Bude to vzrušujúce a zaujímavé. Pôjdem tam s cieľom vyhrať každý jeden zápas,“ dodáva sympatický Kanaďan, ktorý má za sebou krušné leto. „Tento rok som mal príliš krátke leto. Zvyčajne som doma 5 až 6 mesiacov, počas ktorých mám veľa času na tréning. Toto leto som prišiel domov z Anglicka až v máji, čiže som bol doma dva mesiace. Najviac času som venoval mojej letnej príprave a taktiež aj trénovaniu deti v kempe. Bol som dosť zaneprázdnený. Popri tom som chcel stráviť čo najviac času s mojou rodinou predtým ako odídem. Síce to bolo krátke leto, ale chcel som si byť istý, že v septembri budem dokonale pripravený.“ Aj napriek skrátenej príprave verí, že sa mu výsledky tvrdej letnej driny podarí preniesť aj na ľad. O tom, aká bude jeho pozícia v mužstve, má od prvého dňa úplne jasno. Na Spiš prišiel s odhodlaním pobiť sa o čo najlepší výsledok a zároveň ukázať, že je schopný byť jedným z lídrov, nielen na ľade, ale aj v kabíne. „Po rozhovore s Richardom viem, že sa odo mňa bude očakávať pozícia lídra, čo musím potvrdiť na ľade, ale aj mimo neho v šatni. Musím ukázať zrelosť, pomôcť mladším hráčom a podieľať sa na budovaní dobrej chémie v tíme,“ hovorí s odhodlaním v hlase Jérémy. Akými hokejovými prednosťami chce teda presvedčiť? „Som hráč, ktorý miluje hrať s pukom, korčuľovať s pukom a vystreliť na bránku. Verím, že som sa stal viac všestranným odkedy hrám na profesionálnej úrovní. Myslím, že som ofenzívny obranca, ktorému nerobí problém prejsť do útoku,“ dodáva na záver nová posila extraligového nováčika.

Rodák z Quebecu môže svoje tvrdenia podložiť aj zaujímavými osobnými štatistiky z minulej sezóny. V 29 odohraných stretnutiach si pripísal takmer bod na zápas, v  pätnástich dueloch britskej EIHL Series rozvlnil sieť súpera šesťkrát, čo mu v konečnom účtovaní prinieslo ocenenie pre najlepšieho strelca spomedzi obrancov a miesto v All- Star Team-e.