Zhodnotenie hokejovej sezóny 2018/2019 riaditeľom HK Spišská Nová Ves Mgr. Petrom Potengom

Riaditeľ HK Spišská Nová Ves Mgr. Peter Potenga sa o skončenej sezóne porozprával s redaktorom Korzár Spiš – Jánom Tomšíkom.

 Ján Tomšík: Od 1.augusta 2018 ste nastúpili do funkcie riaditeľa hokejového klubu HK Spišská Nová Ves o.z.. Ako hodnotíte zatiaľ svoje doterajšie pôsobenie? Ako ste zvládali úlohu riaditeľa a zároveň hlavného trénera dorastencov?

Mgr. Peter Potenga: Ako sa povie, času bolo málo a roboty veľa, takže sme sa hneď pustili do práce. Cieľom bola stabilizácia klubu, či už po finančnej stránke, tak i hernej, čo sa nám z časti aj podarilo. S členmi výkonného výboru sme ihneď začali dávať dokopy financie a oslovovať partnerov a sponzorov. Najväčším problémom bola dôvera, ktorá bola za posledné roky výrazne naštrbená. Presvedčiť opäť týchto partnerov nebolo vôbec jednoduché, ale postupnými krokmi a predstavením našej vízie sa začali partneri pridávať a veríme, že do budúcna ich bude pribúdať čoraz viac. Prepojenie pozície riaditeľa a zároveň trénera dorastu bolo veľmi náročné ale vzhľadom k tomu, že sme chceli ušetriť nemalé finančné prostriedky, som sa do toho pustil. Poďakovanie patrí mojej snúbenici Deniske, mojej rodine a priateľom, ktorí ma v mojej práci stále podporovali a podporujú.

Ján Tomšík: Ako zhodnotíte pôsobenie A-mužstva počas sezóny, kde došlo v novembri aj k zmene na trénerskom pôste?

Mgr. Peter Potenga: Od začiatku sezóny sme dopĺňali a obmieňali káder A-mužstva a snažili sa pretaviť herný prejav k našej spokojnosti. Na úvodnej tlačovke pred sezónou sme si dali jasný cieľ a to dávať príležitosť našim mladým chlapcom. Po trénerskej výmene, kde prišla nová trénerská dvojica Richard Rapáč a Dávid Káňa sme začali napĺňať predsavzatie klubu a šancu v A-mužstve dostali naši dorastenci ako Martin Knižka, Martin Bača, Ivan Novák, Matej Petrek, Samuel Džerenga, Eugen Rabčan, Jakub Slivka a Tomáš Ludányi. Myslím si, že správnym zapracovaním k našim starším hráčom sa títo chlapci nestratili a práve naopak ukázali, že majú perspektívu do budúcna. Predsezónny cieľ sme splnili a dostali sa tak do play off. Škoda toľkých zranení na záver v zápasoch play off v Michalovciach. Myslím si, že ak by sme mali kompletný káder, tak by sme viac potrápili favorita súťaže.

Ján Tomšík: Podľa vašich vyjadrení je evidentné, že ste sa ubrali cestou mladých hráčov, mládeže?

Mgr. Peter Potenga: Myslíme si, že toto by práve mala byť cesta nielen v novoveskom hokeji, ale aj v celoslovenskom. My sme sa zamerali na našu mládež, kde dobrú prácu odvádzali naši mládežnícki tréneri, či už v prípravke a predprípravke, kde bolo vidieť veľký progres najmä v korčuľovaní našich detí. Ďalej nasledovali naši žiacki a dorasteneckí tréneri, ktorí dostávali možnosť pracovať s novými trénerskými programami a snažili sa to pretaviť do tréningových jednotiek, či už na ľade alebo na suchu. Mrzí nás, že sme nepostúpili so žiakmi do nadstavby A-skupiny a s kadetmi do nadstavbovej celoslovenskej skupiny. Cestou mládeže sa budeme určite uberať aj naďalej a budeme sa ju snažiť skvalitňovať.

Ján Tomšík: Ciele a projekty, ktoré sa podarilo zrealizovať a aké máte vízie do nadchádzajúcej sezóny?

Mgr. Peter Potenga: Počas sezóny 2018/2019 sme sa zapojili do viacerých projektov. Podarilo sa nám spustiť web stránku v spolupráci s K-corpom a zapracovať na zlepšení marketingu. V spolupráci s firmou Prostaff sa nám podarilo vytvoriť a zároveň predstaviť nášho prvého maskota ,,Spiška“. S prvotným projektom sme začali už v júli pod názvom ,,Hokejové leto“, kde sme sa zúčastnili akcií, či už Spišské trhy, Kobuľa fest, Živé sochy, Smižiansky kermeš, tam sa mali možnosť  deti prvýkrát stretnúť s hokejom /hokejky,prilby, streľba na bránu/ a hokejistami. Malo to veľmi pozitívne ohlasy a určite s týmito akciami budeme pokračovať aj naďalej.  V septembri sme sa zapojili do súťaže s Raiffeisen bankou, kde Spišiaci mali možnosť hlasovať za náš projekt športového vybavenia pre  našu mládež, to sa nám podarilo vyhrať a získať tak financie na nákup hokejového vybavenia. V mesiaci apríl sme získali ďalší projekt ,,Hokejová strelnica“,ktorá bude slúžiť našim deťom a touto cestou by sme sa radi poďakovali klubu Spiš Indians za podporu. V nadchádzajúcej sezóne 2019/2020 sme si vytýčili za ciele vybudovať klubovňu pre našu mládež, v ktorej by sa mohli realizovať video rozbory, spoločné trávenie voľného času bez telefónov hraním sa s X-boxom, stolným tenisom a futbalom. V spolupráci s mestom dotiahnuť projekt zastrešenia vedľajšej ľadovej plochy, aby sa tak mohla ešte viac skvalitniť príprava našej mládeže. Ciele do novej sezóny 2019/2020 oznámime po Valnom zhromaždení HK Spišská Nová Ves a po kongrese Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Ján Tomšík:  Čo hodnotíte kladne v sezóne 2018/2019?

Mgr. Peter Potenga: Na záver sezóny sa zúčastnili naši mládežnici na rôznych turnajoch , kde sa im celkom dobre darilo. Naši 4-táci boli na turnaji v Žiline, kde obsadili 2.miesto, 7-maci získali 1.miesto na turnaji v Michalovciach, 5-taci bojovali na turnaji v Českom Tešíne, kde v ťažkej konkurencii obsadili 5.miesto a naši 3-tiaci získali 4.miesto na turnaji v Košiciach. Najväčším úspechom klubu bolo získanie strieborných medailí našich extraligových dorastencov pod taktovkou tandemu Peter Potenga a Vladimír Záborský. Po základnej časti sme išli do bojov o medaile zo 7-miesta a boli sme myslím veľkým prekvapením, keďže sme vyradili v prvom kole Košice a následne nato zdolali aj majstrovský Slovan, čo nikto nečakal. Vo finále nás čakal Trenčín, ktorý mal dostatočný čas na prípravu a regeneráciu. Bohužiaľ našich chlapcov zasiahla veľká maródka a ešte sa k tomu pridalo aj množstvo zranení, ale napriek tomu sme boli vo finále vyrovnaným súperom a zisk strieborných medailí má pre novoveský hokej cenu zlata. Chlapci ukázali, čo je to bojovný výkon , zomkli sa a v bránke so skvelým Rabčanom a za neustáleho povzbudzovania našich skvelých fanúšikov sa pričinili o tento úspech. Veríme, že tento krok vpred je veľkou motiváciou pre našich najmladších hokejistov/tky.

Ján Tomšík: Komu patrí poďakovanie?

Mgr. Peter Potenga:  V prvom rade sa chceme poďakovať primátorovi a mestu za podporu, lebo bez toho by to vôbec nešlo, taktiež mestskej organizácii STEZ za spoluprácu, všetkým sponzorom a partnerom, ktorí nás počas sezóny podporovali a samozrejme našim skvelým fanúšikom, ktorých bude dúfam chodiť čoraz viac. V neposlednom rade by som veľmi rád poďakoval mojim kolegom z výkonného výboru, trénerom, funkcionárom, lekárom, usporiadateľom a štatistom.

Ďakujem za rozhovor.

redaktor JÁN TOMŠÍK